Medody

Czyli jak to robimy

Jestem dyplomowaną terapeutką metody PNF, ukończyłam kurs na poziomie podstawowym i rozwijającym (zakończonym egzaminem teoretycznym i praktycznym). Posiadam również certyfikat metody IBITA Bobath dla dorosłych. Podczas pracy z Pacjentem wykonuje także masaż klasyczny i głęboki oraz kinesiotaping.

Metoda PNF

Prioprioceptive Neuromuscular Facilitation – prioprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie. Jest to metoda wykorzystująca wzorce ruchowe oparte na codziennych czynnościach. Podczas odtwarzania tych wzorców wykorzystuje się różne techniki, które sprowadzają się do nauki jak najbardziej naturalnego ruchu. Filozofia PNF to również globalne podejście do pacjenta, całego jego ciała i przede wszystkim pozytywne nastawienie do osoby i jej problemu. Jest to bezbolesna praca z pacjentem.

IBITA Bobath

Jest to podejście do rehabilitacji osób dorosłych z patologią centralnego układu nerwowego stworzone przez małżeństwo Karela i Berte Bobath. Koncepcja bazuje na dowodach naukowych z nauczania motorycznego, kontroli motorycznej, biomechanice oraz nerwowej i mięśniowej plastyczności. Podczas terapii pracuje się nad rozwiązywaniem problemów pacjenta, ruchomością oraz funkcją i kontrolą posturalną. Do osiągnięcia tych celów wykorzystuje się percepcję pacjenta, w miarę możliwości jego świadomość oraz czucie (powierzchniowe, głębokie). Ćwiczenia są indywidualnie dopasowywane do chorego.

Terapia manualna

Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń strukturalnych nerwów, mięśni i stawów. System terapii wiąże się z bardzo dokładnym wywiadem oraz badaniem. Leczenie polega na zniesieniu dysproporcji między zdolnością tkanki do przenoszenia ciężaru, a jej rzeczywistym obciążeniem. W pracy wykorzystuje się techniki mobilizacji stawów, neuromobilizacji struktur nerwowych, leczenia tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, więzadeł) oraz funkcjonalnego treningu medycznego.

Masaż klasyczny (leczniczy)

Charakteryzuje się wykorzystanie dotyku w celu uzyskania uczucia odprężenia i relaksu. Masażysta posługuje się technikami głaskania, rozcierania, ugniatania, ucisków, oklepywania, wibracji, roztrząsania i mieszenia. Masaż pomaga w złagodzeniu sztywności, napięcia mięśniowego i nerwowego, normalizuje pracę mięśni po przez usprawnianie krążenia krwi na danym odcinku lub globalnie w całym ciele, co przyspiesza efekt leczenia i regeneracji. Powoduje również uczucie ogólnego rozluźnienia i pomaga w przezwyciężeniu sytuacji stresowych. Masaż głęboki natomiast rozciąga mięśnie oraz powięzi.

Kinesiotaping

Jest to metoda wykorzystująca naklejanie na ciało taśm, które po przez odpowiednie naciągnięcie i umiejscowienie rozluźniają lub wspomagają pracę mięśni. Po zaaplikowaniu, taśmy podciągają warstwę skóry co usprawnia krążenie krwi i limfy, a to sprzyja usuwaniu obrzęków oraz przyspiesza regenerację. Taping oddziałuje na skórę, powięzi i mięśnie, dzięki czemu zmniejsza odczucia bólowe.